Icon New game New game

Julian Tuwim

Slideshow

Tworczosc dla dzieci.

Download the paper version to play

Recommended age: 11 years old
13 times made

Created by

Poland

Top 10 results

  1. 1
    00:02
    time
    100
    score
  2. 2
    00:14
    time
    100
    score
  3. 3
    00:45
    time
    100
    score
Do you want to stay in the Top 10 of this game? to identify yourself.
Make your own free game from our game creator
Compete against your friends to see who gets the best score in this game

Top Games

  1. time
    score
  1. time
    score
time
score
time
score
 
game-icon

Julian Tuwim Online version

Tworczosc dla dzieci.

by Basia Moskal
1

Tuwim

Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Do dziś jego utwory wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników. I Ty również na pewno pokochasz stworzonych przez poetę bohaterów, ulegniesz czarowi pełnego magii i humoru świata, który wyczarował w swoich wierszach.

2

KIM BYŁ JULIAN TUWIM?

Na pytanie „kim był Julian Tuwim?” większość z nas odpowie z pewnością, że był to autor wielu wspaniałych, błyskotliwych
i wesołych wierszy dla dzieci. „Lokomotywa”, „Pan Hilary”, „Ptasie radio” czy „Słoń Trąbalski”, to tytuły wierszy, które najbardziej kojarzą nam się z tym poetą. 

3

BIOGRAFIA JULIANA TUWIMA

  • Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 w Łodzi.
  • Zmarł 27 grudnia 1953 w Zakopanem.

4

TUWIM DLA DZIECI

Wiersze dla dzieci to ta część twórczości Juliana Tuwima, którą wszyscy znamy i z którą najbardziej kojarzy nam się ów poeta. Wiersze te, to rymowane opowiastki o różnych postaciach, przedmiotach, jedzeniu i zwierzętach. Wszystkie są napisane dowcipnym językiem, wszystkie opisują jakiś fragment rzeczywistości, wiele z nich ma ukryty morał lub przesłanie.

5

Rzepka

„Rzepka”  to bajka o pewnym dziadku, który zasadził rzepkę w ogrodzie. Kiedy wyrosła, okazało się, że żadną miarą nie da się jej wyrwać. Poprosił o pomoc babcię, potem wnuczka, następnie szczeniaczka, kotka, kurkę i wiele innych, przechodzących akurat zwierząt. W końcu udało się rzepkę wyciągnąć z ziemi, a historyjka uczy nas tego, że wspólnymi siłami można zawsze więcej zdziałać niż w pojedynkę. Bajka o rzepce dowodzi także, że nie warto się poddawać, że można prosić o pomoc i wreszcie, że warto pomagać innym.  
6

Ptasie radio

„Ptasie radio”  to bajka, która jest podobna do wiersza o lokomotywie, z tą różnicą, że tym razem zaczarowane dźwięki, naśladują śpiew i odgłosy wielu ptaków. Słuchając ptasiej audycji, dzieci poznają nazwy różnych ptaków a wraz z nimi, wydawane przez nie charakterystyczne odgłosy. Kukułka kuka, kogut pieje, wróbel ćwierka a dzięcioł stuka. Ptasie radio ma także przesłanie, mianowicie takie, że nie warto kłócić się, bić i przekrzykiwać    
7

Lokomotywa

„Lokomotywa”  to bajka, która zaczyna się w momencie, gdy pewien pociąg stoi na pewnej stacji. Poeta po mistrzowsku opisuje ze szczegółami wygląd i zasady działania lokomotywy parowej, po czym, swoim zaczarowanym językiem, puszcza ją w ruch. Wiersz jest napisany tak, że odpowiednio przeczytany i wyakcentowany, imituje tempo i dźwięk pędzącego pociągu.  
8

Abecadło

9

Wszyscy dla wszystkich

„Wszyscy dla wszystkich”  to wiersz, który wiele lat temu gościł w elementarzach. Dzieci dowiadują się z niego, jak jedni ludzie potrzebni są innym, jak praca wykonywana przez jednych, niezbędna jest dla drugich.  
10

CYTUJEMY TUWIMA

  • „Miłość ci wszystko wybaczy”  
  • „Marzenia kobiet, mieć stopę wąziutką i żyć na                       szerokiej”  
  • „Tragedia, zakochać się w twarzy, a ożenić się z całą              dziewczyną”  
  • „Twarz-to co wyrosło dookoła nosa:  
  • „Plan, coś co potem wygląda absolutnie inaczej”
  • „Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy            umrzesz” 
  • „Kupić wszystko charaktery za tyle, ile są naprawdę             warte, a sprzedać tyle ile cenią. Co za fortuna” 
  • „Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia,          nie obleka tego faktu w słowa”
  • 11

    Co bajki Tuwima wnoszą w nasze życie?

    • Zrozumienie dla innych.
      Bajki Juliana Tuwima to świat pełen różnorodności, barw i pogodnych nastrojów. Poeta wyśmiewa wprawdzie niektóre ludzkie cechy i zachowania, ale robi to łagodnie i pobłażliwie. Gani zachowania jednocześnie akceptując bohaterów, którym się one przytrafiają. Słoń Trąbalski, choć wszystko zapomina jest sympatyczny i lubiany, Grześ kłamczuszek nie przestaje być kochany przez ciocię, pan słowik nie złości się na żonę, za jej wymówki, a roztargniony pan Hilary i tak wzbudza naszą sympatię.  Bajki Juliana Tuwima nikogo nie wyszydzają, nie krytykują, nie ośmieszają i nie piętnują. Uczą za to zrozumienia, szacunku i sympatii do świata, nawet jeśli jest inny, niż sobie to czasem wyobrażamy.
    12

    co wnoszą bajki...

    • Rady praktyczne.
      W historyjkach tych można znaleźć wiele praktycznych i cennych rad. Poeta jednak sprytnie uniknął nudnego pouczania wprost. Do wniosku, że nie warto się zamartwiać, panikować, kłamać i wymądrzać się i sprzeczać, dochodzimy sami. Dziecko też może to zrobić, jeśli będzie miało okazję do spotkania z tymi wierszami.
    13

    Ławeczka

    educaplay suscripción