Forming Algebraic expressionsOnline version Test your skills at forming basic algebraic expressions and equations by Su Coutts 1 Batteries are sold in packs of 4 and packs of 12. Harry buys m packs of 4 batteries and George buys n packs of 12 batteries. How many batteries do they buy together? Written answer 2 Lana buys eggs in boxes of 4 and boxes of 10. One day she bought f boxes of 4 eggs and t boxes of 10 eggs. How many eggs did she buy altogether? Written answer 3 ABC Taxi Co has a fixed charge of $5, $2 per kilometer and $15 per hour. What is the cost (C) in terms of kilometers (k) and time (t)? Written answer 4 Taylor's uncool uncle buys her a cheap prepaid cellphone for $30, but offers to pay $20 a month for the next two years. how much does his cellphone REALLY cost (C) his uncle in terms of months (m)? Written answer 5 Mike pays for a gym membership. He pays a joining fee of $50 and a monthly fee of $30. How much does going to the Gym cost Mike (C) in terms of months? Written answer 6 Mike pays for a gym membership. He pays a joining fee of $50 and a monthly fee of $30. He also decides to pay $30 for a key card so he can have nighttime access. How much does going to the Gym cost Mike (C) in terms of months? Written answer Feedback 1 remember mathematical operations +, - , x, / 3 remember the difference between expression and equation 4 think of your variables here! 5 Learn to create your own variables 6 careful with simplifying!